Opremljanje majhne otroške sobe – praktični napotki

Tukaj so predstavljeni praktični napotki za opremljanje majhne otroške sobe.

Predgovor…. Kdaj naj otrok spi v svoji sobi

Iz povsem praktični razlogov velja najprej povedati, da se večina staršev odloči za postavitev dojenčkove posteljice zraven svoje postelje (največkrat v spalnici), zaradi tega, ker želijo imeti na začetku dojenčkove poti, ko je novorojenček šele prišel v hišo, poplni nadzor nad dogajanjem dojenčka tako podnevi kot ponoči.

Slednje se svetuje prav vsem staršem, saj lahko nočno sprehajanje do dojenčka in nazaj v spalnico, marsikaterega mladega očka ali mamico, precej utrudi, to pa se pozna tudi na energiji do dojenčka tekom dne.

V kolikor se tudi sami navdušujete nad idejo, da v prvih mesecih dojenčkovega bivanja v novem življenskem prostoru, le ta biva v bližini svojih staršev, ne bo narobe, če tudi prostor za oblačila za novorojenčka in plenice ter vse pripomočke, ki jih dojenček potrebuje v prvih mesecih, predvidite v spalnici oz. tam, kjer starši spite.

V nekaterih primerih manjših stanovanj, se prve mesece dojenčkovega bivanja, oba starša, skupaj z doječnkom, preselijo v večjo sobo (dnevna soba, itd…), sicer pa si lahko spodaj preberete še 5 praktičnih napotkov ob opremljanju majhne otroške sobe, tudi za čas, ko se odločite, da bo dojenček zapustil skupni spalni prostor in, da mu boste uredili svojo otroško sobico.

5 top napotkov za opremljanje majhne otroške sobe

Prva stvar pri opremljanju majhne otroške sobe je, da sploh razmislite koliko pohištva majhna otroška soba, dejansko tudi potrebuje. Pogosto se zgodi, da otroške sobe postanejo premajhne zato, ker vanje, stlačimo preveč kosov pohištva. Tako pa tudi večje otroške sobe hitro postanejo majhne, saj jih zapolnijo omare, prevelike postelje, prevelika pisalna miza in še kaj. Kar otrok, teko svojega bivanja in ustvarjanja v otroški sobi, tako ali tako ne potrebuje oz. uporablja občasno.

Priporočamo: Primeri otroških sob po naročilu

opremljanje majhne otroške sobe

Drugi napotek pri opremljanju ekstremno majhnih otroških sob je, da med pohištvom izbiramo takšno, ki opravlja več funkcij hkrati. Dvižna postelja pod katero je mogoče pospraviti dodatno posteljnino ali celotno zimsko garderobo, je že tak primer. Ostali primeri so, izdelava vgradne omare, ki sega do stropa (na ta način izkoristimo tudi v celoti prostor nad omar (kjer se največkrat nabira samo prah), izdelava nizkih omar pod nizek poševni strop mansardne otroške sobe, izdelava pisalne mize, ki se ga točno do višine okense police in vsebuje tudi regale in podobno. Vgradno pohištvo prihrani prostor v otroški sobi za najmanj 30%.

Tretji napotek pri iskanju prihranka prostora pri opremljanju otroških sob je nakup manjših kosov pohištva. Namesto velike pisalne mize, izberimo raje manjšo, računalniško, ki ima po možnosti še dodatno polico pri tleh za tiskalnik ali dodatno izvlečno polico za računalniško tipkovnico.

Četrti napotek pri opremljanju majhne otroške sobe, je, da med garderobnimi in ostalimi omarami, izbiramo prej višje kot širše omare. Visoke omare omogočajo več polic, posledično pa več prostora za odlaganje, široke omare jemljejo prostor.

Koristno: Prenova doma – opremljanje majhne dekliške sobe

Pohištvo v otroški sobi postavite tudi ob zidne stene. Kjer le gre, poskušajte zidne stene otroške sobe, v celoti zapolniti s pohištvenimi elementi, saj vam na ta način ne bo potrebno pohištva postavljati v sredino otroške sobe. S tem pa boste dobili tudi dodaten prostor na sredini. Ta bo ostal odprt za gibanje in igro otrok.

Pohištvo, ki ga otrok več ne potrebuje, preprosto iz otroške sobe, umaknite. Nobenega razloga ni, da se v otroškem prostoru še naprej nahajajo kosi pohištva, ki jih je otrok potreboval ali uporabljal, ko je bil majhen, danes pa le še zasedajo prostor in so kot takšni neuporabni. Stare zvezke in knjige pospravite v ločeno police v shrambo. Res redki so primeri, ko otroci pogledjao še v stare zvezke, čeprav jih ob pospravljanju, vedno mika opcija, da imajo možnost vpogleda v svoje preteklo ustvarjanje.

Že od malega poskušajte otroke navajati na to, da se izrabljene in neuprabne reči, preprosto zavržejo in, da za njimi ne ostaja pretirana čustvena navezanost. Saj vse kar ostaja v otroški sobi starega, onemogoča prihod novega.

Dodatni viri (1, 2, 3, 4)

Oznake: opremljanje majhne otroške sobe

Povezave do pohištvenikov, ki ponujajo rešitve za majhne otroške sobe, boste našli tudi na prvi strani.