Delo z orodjem – koristni nasveti za varno delo z različnim orodjem

Vrtalni stroji, namizne žage, tračne žage, brusilniki, rezkalni stroji in različna majhna orodja se danes uporabljajo v številnih delavnicah in proizvodnih obratih . V današnjem prispevku bomo predstavili delo z orodjem in osnovne varnostne postopke ter smernice, ki bi jih morali upoštevati prav vsi uporabniki teh orodij. Vključene so tudi informacije o popravilu strojev in rednem vzdrževanju.

delo-z-orodjem

Splošni varnostni nasveti za delo z orodjem

Varno delo v delavnicah in obratih je ključnega pomena za preprečevanje poškodb pri delu. Pri delu v delavnici brez ustreznega upoštevanja navoil lahko pride do hujših poškodb rok in nog, celo amputacij in drugih resnih poškodb. Strojne dele, funkcije ali procese, ki lahko povzročijo poškodbe, je treba vedno nadzorovati ali predhodno odpraviti, kadar koli je to mogoče.

Nikoli ne uporabljajte strojev brez ustreznega usposabljanja ali ustreznih varovalnih mehanizmov. Če ne znate uporabljati določenega stroja ali električnega/pnevmatskega orodja, od nadrejenih vedno zahtevajte ustrezno usposabljanje.

Bodite pozorni pri delu in ohranjajte druge na varni razdalji, ko uporabljate stroj. Če opazite, da ima sodelavev težave pri delu (na primer zaradi določenega zdravljenja, bolezni ali pretirane utrujenosti), obvestite svojega nadrejenega, da bo lahko poskrbel za nastalo situacijo. Pri pregledovanju ali popravljanju strojev vedno uporabite postopke za zaklepanje/označevanje. In poskrbite, da boste prijavili vsako opremo, ki ni varna ali potrebuje popravilo.

Vrtalni stroji

Vrtalni stroj je stroj, ki se, kot že pove ime, uporablja za vrtanje lukenj različnih velikosti v les, kovino in druge materiale. Običajno je nameščen ali privit na tla ali delovno mizo, sestavljen je iz podlage, stebra, mize, vretena in vrtalne glave, ki jo običajno poganja elektromotor. Glava ima niz vrtljivih ročajev, ki premikajo vreteno in vpenjalno glavo navpično. Mizo je mogoče nastaviti tudi navpično in jo običajno premikate z zobnikom.

vrtalni-stroji

Zahteve in zaščitni ukrepi za vrtalne stroje

Državni predpisi zahtevajo, da so vsi vrtalni stroji ves čas uporabe zaščitene, pritrjene na tla ali klop in v dobrem delovnem stanju. Varovala so potrebna za vse gibljive dele, vključno s točko delovanja, kjer se delo izvaja, na vseh komponentah za prenos moči in na vseh drugih gibljivih delih stroja. Nastavljiva zaščita pred umazanijo mora biti vedno nastavljena in nameščena, preden poskusite kakršno koli vrsto reza.

Tračne žage

Tračne žage imajo rezila iz neprekinjenih kovinskih trakov z zobmi vzdolž enega roba in se uporabljajo za rezanje različnih materialov, vključno z lesom in kovino. Na vertikalnih strojih, ki jih poganjajo elektromotorji, se obdelovanci dovajajo v rezalni rob rezila. Rezilo kovinskega traku vozi na dveh kolesih, ki se vrtita v isti ravnini.

tračne žage

Tračno žaganje zagotavlja enakomerno rezanje zaradi enakomerno porazdeljene obremenitve zob. Tračne žage se lahko uporabljajo za ravne reze in so še posebej uporabne za rezanje nepravilnih ali ukrivljenih oblik.

Zahteve in zaščitni ukrepi za tračne žage

Vse tračne žage morajo biti pritrjene na tla ali mizo in imeti naprave za nadzor napetosti lista z indikatorji.

Kot pri drugih strojih je treba zaščititi vse gibljive dele in delovno mesto. Celoten žagin list mora biti zaprt ali zaščiten, razen delovnega dela lista med dnom vodilnih valjev in mizo. Zaščito rezila nastavite čim bližje mizi, ne da bi pri tem ovirali premikanje klade. Na svojem mestu mora biti tudi nastavljiva sekundarna zaščita pred umazanijo. Priporočamo zaščitne palice ali varnostne čevlje, da prsti in roke ostanejo stran od premikajočih se rezil.

Brusilni stroji

Brusilni stroji uporabljajo abrazivno kolo za brušenje vseh izdelkov, ki jih je treba oblikovati ali popraviti. Pogosto se uporabljajo za odstranjevanje kovine z obdelovanca, ostrenje orodja in čiščenje delov. Sestavljeni so iz brusilnega kolesa na električni pogon in naslona za orodje, ki se uporablja za vodenje in podajanje obdelovancev na kolo.

brusilni-stroji

Zahteve in zaščitni ukrepi za brusilne stroje

Vsi brusilniki morajo biti nameščeni na tla ali klopi. Naslon za orodje je treba nastaviti znotraj ene osmine palca brusilnega kolesa. Nastavljivi ščitniki za jezik (iskre) morajo biti znotraj ene četrtine palca od kolesa. Stranski ščitniki morajo pokrivati vreteno, matico in prirobnico ter vsaj 75 % kolesa. Poleg tega mora imeti vsaka kamnita ali žičnata krtača nastavljiv, prozoren ščit za odpadke (znan tudi kot ščit za oči).

Če se bodo izvajali postopki brušenja kovin, je treba pridobiti dovoljenje za delo s toploto.

Ročna in električna orodja

Delavci v obratih pogosto jemljejo ročno in električno orodje za samoumevno, saj se uporablja zelo pogosto. To lahko pomeni, da pozabijo na morebitno nevarnost, ki jo lahko predstavljajo. Kljub temu se zaradi nepravilnega delovanja zgodi veliko nesreč, povezanih z ročnim ali električnim orodjem. Bodite pozorni na stanje svojega orodja in se naučite, kako ga pravilno uporabljati.

Ročno orodje

Ročno orodje je preprosto rečeno orodje na „ročni pogon“, kot so klešče, izvijači, kladiva, ročne žage in ključi. Čeprav se ročno orodje ne napaja iz zunanjega vira, je lahko nevarno, če se z njim nepravilno ravna ali uporablja za opravljanje napačne naloge.

ročno-orodje

Nikoli ne uporabljajte orodja za nekaj drugega kot za tisto, za kar je bilo namenjeno.

Pogosti primeri napačne uporabe vključujejo uporabo ključa za kladivo ali uporabo izvijača kot orodje za lomljenje. Za povečanje vzvoda ali sile na ključe ne uporabljajte podaljškov ali “cheater” palic. Ročno orodje imejte v dobrem delovnem stanju in ga pred uporabo vedno preglejte.

Električna orodja

Električna orodja so razvrščena glede na vir energije in vključujejo električna, pnevmatska orodja, orodja na tekoča goriva, hidravlična in praškasta orodja. Možne nevarnosti vključujejo električni udar in poškodbe zaradi gibljivih delov.

Večina električnih orodij je zasnovanih z mislijo na varnost. Proizvajalci morajo upoštevati smernice Uprave za varnost in zdravje pri delu OSHA (1), ki zahtevajo, da imajo vsa električna orodja varovala, stikala in krmilnike, električno ozemljitev in smernice za vzdrževanje. Te lastnosti so pomembne za vašo varnost. Ne uporabljajte orodij, ki imajo polomljene ali manjkajoče zaščite, stikala ali ozemljitvene vodnike. Nikoli ne odstranjujte varoval.

Primeri električnih električnih orodij so električni vrtalniki, električne žage in električni brusilniki. Električno orodje predstavlja nevarnost udara, ki lahko povzroči resne poškodbe. Da bi se izognili električnemu udaru, je potrebno ozemljiti vse izpostavljene netokovne kovinske dele orodja, ki bi lahko prišli pod napetost.

Pnevmatska orodja

Pnevmatska orodja poganja stisnjen zrak. Pogoste vrste teh ročnih orodij na zračni pogon vključujejo pištole za žeblje, pištole za spenjanje, brusilke, vrtalniki, pištole za kovičenje in udarna kladiva. Ta orodja lahko povzročijo poškodbe zaradi letečih delov ali ohlapnih priključkov. Preden začnete z delom, se prepričajte, da so pnevmatska orodja varno pritrjena na zračne cevi, da preprečite, da bi se med uporabo odklopila.

pnevmatska-orodja

Zaradi visokega razmerja med težo in močjo lahko pnevmatska orodja proizvedejo več konjskih moči, hkrati pa ostanejo lahka in kompaktna. Pri električnih orodjih se le 50 % do 60 % moči, ki jo dovajajo motorji, pretvori v izhodno moč. Zaradi tega so električna orodja manj produktivna in manj zmogljiva.

Vendar pa je pri pnevmatskih orodjih vhodna moč 100 % pretvorljiva v izhodno moč. Zato zračna orodja ponujajo več navora in višjih vrtljajev na minuto, kar uporabnikom omogoča učinkovito opravljanje nalog.

Delo z orodjem in povzetek splošnih varnostnih smernic

Zapisali smo torej varnostne nasvete za nekaj najbolj pogosot uporabljenih orodij v delavnicah. A nikol ne boste zgrešili, če se boste ravnali po nekaj spodnjih sploošnih nasvetih:

  1. Pred uporabo se poučite o vsakem stroju.
  2. Sledite navodilom za uporabo.
  3. Izberite ustrezen stroj/orodje za opravilo.
  4. Uporabljajte zahtevano osebno zaščitno opremo in zaščito.
  5. Nastavite pred začetkom. Zamenjajte tupa rezila, vpnite, pritrdite nastavke in odstranite vpenjalne ključe.
  6. Prepričajte se, da so upravljalni elementi jasno označeni in zlahka dosegljivi.
  7. Izklopite stroje brez nadzora.

VIR (1) OSHA Europe