Samostojno pohodništvo [Kaj morate vedeti, če hodite v hribe sami]

Samostojno pohodništvo v gore, svoje prednosti. To je priložnost, da spoznate sami sebe, se naučiti kako se zanesti nase in da si »pospravite glavo« ter uredite misli.

Prednost je tudi v tem, da vam ne bo potrebno nikogar čakati ali pa se mu prilagajati glede dnevnih obrokov ali jutranje kave in zajtrka. Po drugi strani pa ima samostojno pohodništvo tudi slabe plati. Problem nastane, če se izgubite ali pa če se vam pripeti nesreča. Takrat je dobro, da niste povsem sami in da vam kdo stoji ob strani.

Iskreno, če boste vedno hodili v hribe z družbo ali prijatelji, verjetno nikoli ne boste doživeli tako posebnih psihičnih občutkov, kot če boste hodili kot samostojni pohodnik

Večinoma je namen samostojnih pohodniških avantur, povrniti in urediti misli in dušo. Gre za upočasnitev življenjskega tempa in iskanje samote v naravi. Radi zavohamo vonj narave in slišimo poživljajoč zvok živali in ptic. To je izkušnja, ki je tako psihična kot fizična.

Ali je pohodništvo samo po sebi psihično sproščujoče?

Ali je pohodništvo samo po sebi psihično sproščujoče? Seveda ne. Če hodimo v skupina ne doživimo istih občutkov, kot če hodite sami. To je zato, ker se kot ljudje v skupinah počutimo bolj udobno in takoj, ko stopimo iz svoje skupine, se počutimo ranljivo in imamo strah pred neznanim.

Najboljši način za odziv na občutek ranljivosti je, da smo pripravljeni na in pravilno odreagiramo v nevarnih situacijah. In o tem bomo razpravljali v tej objavi, kajti če se pravilno pripravite, ni boljšega načina, kakor, da se v hribe odpravite sami in razvijete samostojno pohodništvo.

Pomembne stvari, ki si jih morate zapomniti pri samostojnem pohodništvu:

Preden se prvič lotite izziva samostojnega pohoda, se prepričajte, da imate na voljo zadostna sredstva za ne samo preživetje po poti, ampak tudi dejansko uživanje v potovanju. Če nameravate začeti svoj prvi samostojni pohodniški izlet, je tukaj nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali do virov in uživanja v najboljših trenutkih, ki jih ponuja narava.

Spoznajte svoje meje

Vedeti  do kam sežejo vaše meje je pomembno, zelo pomembno. Obstaja razlika med pustolovščino in neumnostjo. Vaše telo zmore samo toliko in v resnici vam ni treba preobremenjevati telesa tako, da se že od samega začetka spuščate v skrajnosti.

Izbira prave in označene poti za prvi pohod. Ko greste sami in nimate ob sebi nikogar na katerega se lahko zanesete, boste morda morali preizkusiti svojo telesno in duševno pripravljenost. Po branju vsega, kar smo napisali zgoraj, naj vas ne prevzame adrenalin, ki vam teče po žilah.

Ne pozabite. Vaša varnost bi morala biti vaša glavna skrb. Ko načrtujete svoj prvi samostojni pohodniški izlet, se prepričajte, da ste izbrali začetniško pot samo zato, da preverite svoje moči. V prihodnosti je vedno čas za bolj ekstremne poti. Naj se vam ne mudi.

Izberite dobro obiskano in označeno pohodniško pot

Za prvo samostojno pohodništvo izberite bolj priljubljeno, dobro označeno pot. To je lahko označena planinska pot ali pa katerakoli označena pot, na kateri se posamezne postojanke. Ne izpostavljajte se nepotrebnemu duševnemu ali fizičnemu stresu, tako da izberete neoznačeno pot, na kateri ne boste srečali žive duše.

Vse je v treningu čutov, vključno z navigacijskim spominom. Med pohodom razmislite o tem, kaj in kako bi se odzvali, če bi se oškodovali ali pa se izgubili. Kaj če srečate medveda? Kaj če vam zmanjka vode? Prepričajte se, da ste psihično pripravljeni kakršne koli pohodniške dogodke.

Spakirajte vso pohodniško opremo

Če boste kakšnega pohodnika, ki večinoma hodi sam vprašali kaj je tisto, ki mu je najbolj všeč pri samostojnih pohodih, vam bo verjetno rekel. Poskusite sami in izvedeli boste. Isti odgovor bi dobili, če bi ga vprašali, česa se je najbolj bal.

Da, veliko je razlogov za samostojno pohodništvo, vendar je potrebno tudi za marsikaj poskrbeti.  Pravzaprav se včasih zgodijo najslabše stvari, ko najmanj pričakujete in ko je vse na svojem mestu. Bistvo je, da se nad pohodništvom ne navdušite tako, da boste pozabili spakirati vse kar je bistveno. Ne pozabite, da boste sami in se boste morali zanesti samo nase. Bodite pripravljeni, da je vsa pohodniška oprema pripravljan in spakirana vsaj par dni prej. Samo, da se prepričate, da imate res vse kar potrebujete. Mogoče samo namig iz izkušenj. Par dodatnih nogavic ni nikoli odveč. Odlične pohodne nogavice lahko predstavljajo tanko mejo med zadovoljstvom in katastrofo.

Zaupajte svojim instinktom

Morda boste potrebovali nekaj časa, da se privadite, a verjemite, naš notranji sistem deluje neverjetno in to boste začutili, ko mu boste začeli zaupati.

Če imate kakšen čuden občutek, raje preverite! Mogoče je okoli vas res kaj narobe. Ko se počutite nekoliko neprijetno, ko se premikate naprej; morda bi si morali vzeti odmor. Mogoče se celo obrniti in se vrniti. Bistvo je, da se morate naučiti zaupati svojim čutom in ves čas paziti.

Ali lahko preživite noč na prostem?

Čeprav je dnevno pohodništvo in doživljanje narave enostavno, so noči drugačna izkušnja. Še posebej, če niste pripravljeni. Največji problem je, če vas zebe, ali pa če vas je strah in ne morete zaspati. Nekateri s seboj vzamejo knjige ali drugo branje. Seveda je zraven knjige ponoči obvezna dobra čelna svetilka. Ko ležite sami pod zvezdnatim nebom, mislite na nekaj, kar vam je všeč. Na nekaj, kar vam lahko pomaga, da kar najbolje izkoristite dolge noči v divjini. Predvsem pa poskrbite, da ima vaš pohodniški nahrbtnik vso opremo, ki jo potrebujete za varno in toplo preživeto noč pod milim nebom.

Ne pozabite ovekovečiti dragocenih trenutkov

Poznam veliko ljudi, ki so mnenja, da se v iskanju samote, kamera pusti doma. Spominjale naj bi na sveti, iz katerega so se umaknili, da bi našli zatočišče v naravi.

Vendar je naše mnenje, da lahko uživate v pohajkovanju v osami, hkrati pa ujamete tiste dragocene spomine, ki jih želite hraniti v prihodnjih letih. Samo ne nasedajte pasti fotografiranja preveč in se boste dobro znašli. Ničesar se vam ni potrebno sramovati.

Upam, da vam je bilo všeč teh nekaj najbolj pomembnih nasvetov za samostojno pohodništvo. Ne pozabite, več časa kot boste vložili v priprave na pot, boljše izkušnje boste imeli med pohodom. S tem se ne izogibajte načrtovanju in se prepričajte, da ste dobro pripravljeni uživati v samoti brez skrbi.

Preberite še: Izbira plezalnega pasu in Nakup plezalnega pasu za aboriste

(1)PZS